All for Joomla All for Webmasters
Biznis

ZELENI SE KONOPLJA PO SRBIJI Uzgoj ove biljke donosi i desetostruku zaradu

Uzgoj industrijske konoplje doživljava neverovatan rast u Srbiji, a razlog je dobra zarada od prodaje cveta i zrna.

U toku 2015. godine, konoplja je bila zasađena na površini od 60 hektara, u 2016. na 250, a 2017. godine na čak 500 hektara. Razlog je dobra zarada od prodaje cveta i zrna. Iako je najviše zasada u Vojvodini, prošle godine pojavili su se i proizvođači iz Centralne Srbije.

Primena konoplja neverovatno se brzo širi i to u proizvodnji papira, materijala za automobilsku industriju,

biorazgradive plastike, farmaciji , ili građevinskoj industriji. U Srbiji je pre nekoliko godina njeno uzgajanje počelo da doživljava ekspanziju. Prošle godine je pod zasadima industrijske konoplje bilo oko 500 hektara, a očekuje se da za pet do deset godina, pod konopljom bude nekoliko desetina hiljada hektara.

Maja Timotijević, predsednica udruženja “Konoplja”, kaže za “Blic” da je sama procedura registrovanja proizvodnje relativno brza, a da se seme može kupiti u Srbiji.

– Kod nas su dozvoljene da se uzgajaju samo dve vrste, dok je u EU dozvoljeno čak 46 sorti. Uzgajanje industrijske konoplje može da bude veoma rentabilno, ali u startu morate da se odlučite da li sejete za zrno ili recimo cvet, ili da li ćete prerađivati stabljiku. Očekivanja su da dobijete od 600 do 800 kilograma zrna po hektaru. Zrno se uglavnom cedi i dobija se ulje, a onda od onog što ostane, tzv. pogače, prave se brašno i proteini. Cena otkupa zavisi od tržišta, a kilogram zrna se kreće od 1,5 do 3 evra – kaže Timotijević.

FOTO: PRIVATNA ARIHVA / PRIVATNA ARHIVA

Konoplja praktično može cela da se iskoristi, ali u Srbiji se trenutno koriste samo cvet i zrno. Međutim, Igor Bogdanović iz okoline Vrnjačke Banje se jedini u Srbiji bavi preradom stabljike industrijske konoplje. Obradu vrši mašinama koji su delom iz Kine, a delom pravljene po nacrtima kod nas. Zanimljivo je da je Bogdanović jedan deo konoplje iskoristio za gradnju prve kuće u tzv. “zelenoj gradnji”.

– Građevinski materijal od konoplje je izvanredan po svim svojim karakteristikama. Vatrootporan, vodopropustan, akustički tih, testiran na buđ, termite i glodare, pravi uštedu na grejanju ili hlađenju u odnosu na konvencionalne materijale i do 60 odsto. Takođe je bez alergena. Napravili smo seriju blokova i jedini smo u Srbiji koji to radimo. Već smo napravili u blizini manastira Manasija takvu kuću od 230 kvadratnih metara i sada planiramo da zasejemo konoplju na 800 hektara – ispričao je Bogdanović.

Nakon obrade stabljike deo koji otpadne može i da se balira, pa da se onda od njih prave veoma kvalitetni briketi za grejanje. Industrijska konoplja je veoma zahvalna za uzgajanje, jer praktično nemate nikakvu obavezu oko nje nakon što je posejete.

(Dijaspora News/Blic.rs)

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

IZDVAJAMO

To Top