Potpredsjednik SAD Majk Pens doputovaće danas u posjetu Crnoj Gori, što je prva posjeta visokog zvaničnika američke administracije regionu, od izbora novog predsednika Donalda Trampa, ali i najviša državna posjeta američkih zvaničnika Crnoj Gori ikada.
Prema oceni američkog stručnjaka za Balkan Danijela Servera, poseta visokog američkog zvaničnika Crnoj Gori je više odavanje priznanja za ulazak u NATO, nego odraz “osnažene, američke podrške regionu”.
Moskovski dnevnik Komersant naveo je da poseta potpredsjednika SAD Majka Pensa Crnoj Gori označava povratak SAD na Balkan.
Glavni zadatak američkog potpredsjednika Majka Pensa na sadašnjoj turneji po istočnoj Evropi je da ohrabri članove NATO i uvjeri ih da će ih Vašington čuvati protiv eventualne agresije Rusije. Pens je turneju počeo u Estoniji, gdje je kazao:
– Predsjednik Tramp me je poslao u istočnu Evropu da bih vam pokazao da smo mi sa vama. To se isto odnosi i na Gruziju i Crnu Goru – kazao je on.
Posjeta Pensa bi trebalo da umiri male saveznike uoči velikih rusko-bjeloruskih vježbi “Zapad-2017”, u kojima će učestvovati desetine hiljada vojnika.
Profesor Stendford univerziteta Norman Nejmark objašnjava da je dolazak Pensa u Crnu Goru motivisan željom da učvrsti odnose sa zemljom koja je ranija bila tradicionalno u prijateljskim odnosima sa Rusijom.
– Nameće mi se i pitanje je li Majk Pens dolazi i zbog toga jer je na poslednjem samitu NATO Tramp odgurnuo crnogorskog premijera – kaže profesor Norman Nejmark.
Delegaciju Srbije na Samitu Jadranske povelje u Crnoj Gori, na koji dolazi potpredsednik SAD, predvodiće premijerka Ana Brnabić, potvrđeno je agenciji Beta u Vladi Srbije.
Američko-jadranskom poveljom trenutno predsjedava Makedonija, koja će zajedno sa Crnom Gorom biti kodomaćin samita u Podgorici.
Jadranska povelja je osnovana 2003. pod pokroviteljstvom SAD sa ciljem da koordinira aktivnosti podrške zemljama aspirantima za članstvo u NATO.
Njene članice bile su od početka Albanija, Makedonija i Hrvatska, a 2008. priključile su se Crna Gora i BiH, dok su Srbija i Slovenija prihvatile status posmatrača.
Status posmatrača od 2012. ima i Priština. Albanija i Hrvatska ušle su u NATO 2009. godine, a Crna Gora ove godine.
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.