Alkohol je najčešće prva zavisnost sa kojom se mladi susreću, neretko se ne zaustavljajući samo na njemu. Srbija se nalazi na četvrtom mestu po potrošnji alkohola u poređenju sa drugim zemljama Evrope.
Od ukupnog broja lečenih alkoholičara, polovinu čine mladi od 25 do 30 godina, a više od 80 odsto njih do svoje 17. godine proba alkohol.
Trend konzumacije alkohola u populaciji mladih stalno je u porastu, što zabrinjava i traži pažnju cele društvene zajednice, pre svega u prevenciji ovog nemilog fenomena.
Čak 50 odsto mladih uzrasta od 14 do 16 godina povremeno pije alkohol, 20 odsto njih se povremeno opija, a 7 odsto njih redovno pije, pokazuju podaci instituta “Batut”.
Iako je alkohol ranije bio više “rezervisan” za pripadnike muškog pola, statistika ukazuje i na sve veći broj žena konzumenata.
Tako devojčice danas piju čak deset puta češće nego u prošloj deceniji, a dečaci dvaput više nego pre deset godina.
Psiholog, Aleksandar Janković kaže za Espreso kako mladi u današnje vreme češće piju jer stalno pomeraju granice.
Više ne postoje jasna ograničenja, i mladi se trude da budu u toku sa vremenom, oni stalno pomeraju granice u svemu. Pokušavaju brže da odrastu, i nisu svesni da je alkohol štetan, da utiče na promenu raspoloženja, ali i na usporen razvoj, posebno u tim godinama, kaže Aleksandra.
Ona je dodala da se promocija alkohola vrši i u spotovima muzičkih zvezda, kako domaćih tako i svetskih.
Kada upalite televizor, vi možete da vidite obilje reklama, spotova u kojim se prmoviše alkohol kao nešto normalno, kao deo svakodnevnice i životnog stila. Toj deci treba da se objasni da alkohol nije naivan kao što misle, dodaje ona.
Trend konzumacije alkohola u populaciji mladih stalno je u porastu, što zabrinjava i traži pažnju cele društvene zajednice, pre svega u prevenciji ovog nemilog fenomena.
Podsećamo, alkohol utiče na promenu raspoloženja i ponašanja delujući prvo, u manjim dozama, sedativno i relaksirajuće, a u većim dozama može podstaknuti i agresivno ponašanje. Kao i svako drugo opojno sredstvo, i alkohol može uzrokovati ozbiljne posledice po fizičko i psihičko zdravlje.
Mozak adolescenta, koji se u adolescenciji još intenzivno razvija, izrazito je osetljiv na sva sredstva zavisnosti, uključujući i alkohol. Ovaj deo moždane kore odgovoran je za kritičku procenu situacija, donošenje odluka, kontrolu želja i emocija.
Upravo stoga konzumacija u ovom osetljivom periodu moždanog razvoja može ostaviti teške i trajne posledice po funkcionisanje osobe u budućnosti.
(dijaspora.news/espreso.rs)
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.