All for Joomla All for Webmasters
Srbija

Poslednji zvuk sirene sa Glavne železničke stanice: Uz pesmu “A sad adio” otišao je zadnji voz za Bar. Ovo je kraj jedne ere (VIDEO)

Glavna železnička stanica Beograd je izgrađena između 1882. i 1885. po planovima arhitekte Dragutina Milutinovića.
Od 1. jula ove godine u potpunosti će se obustaviti železnički saobraćaj u Glavnoj železničkoj stanici Beograd, kao i na pruzi Beograd Glavna stanica – Pančevački most. Zbog takve odluke sinoć je ispraćen poslednji Barski voz sa Glavne Železničke stanice Beograd u 21:10 časova.

Malo je reći da je čitava scena bila i više nego emotivna. Dok su se putnici ukrcavali u voz, na stanici se čula numera “A sad adio”.

Snimak nikoga ne može da ostavi ravnodušnim, a svako ko ga pogleda setiće se svojih odlazaka na more upravo ovim vozom sa ove stanice.

Dok je trajala numera, kamera je zabeležila i okruženje iza stanice koje se menja, što dodatno potpaljuje emocije u svima nama.

Kada je voz krenuo put Bara, putnici su mahali ljudima koji su ostali na peronu, a to je uz pesmu “A sad adio” učinilo da se čovek naježi od tog istorijskog trenutka.

Od danas će svi auto-vozovi za bar kretati sa železničke stanice u Topčideru. Ova stanica je dugi niz godina bila zapuštena, pa bi se moglo reći da je čak bila i oronula.

Železnička stanica u Topčideru je juče ubrzano sređivana.

Železnička stanica u Topčideru Foto: Wikipedia/Katarina Jovanovic

Podsećamo, da je Glavna železnička stanica Beograd izgrađena između 1882. i 1885. po planovima arhitekte Dragutina Milutinovića, ima status spomenika kulture od velikog značaja.

Povezana je neposredno sa izgradnjom prve srpske železničke pruge Beograd–Niš, dovršene 1884. godine. Zgrada je izgrađena po uzoru na železničke stanice velikih evropskih zemalja i stoji kao monumentalno zdanje.

Mesto gde je stanica izgrađena zvalo se Ciganska bara i kasnije Bara Venecija.

Zdanje Glavne železničke stanice Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Prvi voz sa ove stanice krenuo je ka Zemunu uz dvorske počasti, 20. avgusta (1. septembra) 1884. godine u 15 časova.

Prvi putnici bili su kralj Milan, kraljica Natalija i prestolonaslednik Aleksandar Obrenović, na putu ka Beču.

Svečanom otvaranju stanice prisustvovalo je više od 200 inostranih zvanica i više hiljada građana.

(dijaspora.news/telegraf.rs)

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

IZDVAJAMO

To Top