Na Univerzitetu u Kopenhagenu Nina Martinović doktorirala je na temu organizovanog kriminala u Crnoj Gori, uz osvrt kako je dugogodišnji politički lider Milo Đukanović stekao ogromno bogatstvo dok je zemlja grcala u siromaštvu i dugovima.
Doktorska disertacija predstavljena je na okruglom stolu na Univerzitetu u Kopenhagenu o korupciji i organizovanom kriminalu u jugoistočnoj Evropi.
Naslov disertacije je „Srpski transnacionalni organizovani kriminal i njegovi uzroci”, a autor je Nina Martinović iz Odjeljenja za multikulturalnu saradnju i regionalne studije Univerziteta u Kopenhagenu, Danska. Martinovićeva je porijeklom iz Crne Gore.
Ona je u svom radu ukazala da je Đukanović, poslije Silvija Berluskonija, najbogatiji politički lider u Evropi, iako je njegova zvanična plata bila oko 950 eura. Kako je navela u svom radu, to izaziva značajne sumnje i postavlja ozbiljna pitanja odakle nekadašnjem premijeru Crne Gore toliko bogatstvo.
– Đukanović je poslije Berluskonija bio drugi najbogatiji evropski premijer, a za svo to vrijeme država je bila u lošem stanju. Uz to su postojali brojni navodi da je povezan s mafijaškim grupama koje švercuju cigarete – rekla je Martinovićeva.
Konferencija koja je održana na Univerzitetu u Kopenhagenu, kako su saopštili organizatori, posvećena je nekima od veoma realnih problema u jugoistočnoj Evropi, a to su korupcija i organizovani kriminal.
Cilj je bio da se istraži veza između korupcije i kriminala, da se ispita pozadina i trenutno stanje stvari.
Martinovićeva je istakla da se organizovani kriminal kretao u svijetu politike 90-ih godina na prostorima jugoistočne Evrope, a da je posebno mjesto u svemu tome imala i služba bezbjednosti, koja je paktirala sa kriminalcima.
– Postaje jasno da bi uzroke jačanja organizovanog kriminala trebalo tražiti u strukturama vlasti i u dešavanjima u Crnoj Gori i Srbiji tokom 90-ih godina. Istraživanje je pokazalo da je u doba Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije država odigrala značajnu ulogu u kriminalizovanju službe bezbjednosti kroz korišćenje kriminalaca kao agenata.
Zauzvrat se smatra da su oni odigrali ulogu u kriminalizovanju srpsko-crnogorske dijaspore, čime su mogli da profesionalizuju i organizuju druge kriminalne elemente, što je imalo značajan uticaj – navela je Martinovićeva.
Inače, Đukanović je proglašen za ličnost godine u 2015. godini, koja je zaslužna za promociju kriminala, korupcije i negrađanskog društva, po izboru Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (OCCRP). To je odlučeno jer je, kako su obrazložili, Đukanović od Crne Gore napravio sigurni raj za brojne kontroverzne ličnosti iz kruga organizovanog kriminala, uključujući Darka Šarića, Stanka Subotića, Nasera Keljmendija, Safeta Kalića, Brana Mićunovića i druge.
– Prilikom privatizacije Prve banke, banka je dospjela u ruke njegove porodice, a njegova vlada uložila je u nju velike sume državnog novca. Koristili su je da peru novac i da daju velike kredite ljudima iz svijeta organizovanog kriminala. Novčane pozajmice odobravali su sebi i svojim prijateljima. Pošto krediti nisu bili otplaćivani, Đukanović je porodičnu banku spasio tako što je primorao parlament da usvoji poseban zakon. Da bi obezbijedio neophodni novac za banku u dugovima, prodao je državnu elektroenergetsku kompaniju i tražio da se sredstva ulože u banku – naveo je OCCRP.
Kako su istakli, njegova vlada gotovo nikad nije provjerila skandale o kojima su pisali mediji, a tužioci koje postavlja poznati su po tome što istražuju ko novinarima otkriva informacije, ali ne i kriminalce i korupciju – osim ako to ne ide u korist Đukanoviću.
Predstavljen i slučaj Šarića
Na okruglom stolu na Univerzitetu u Kopenhagenu o korupciji i organizovanom kriminalu u jugoistočnoj Evropi govorio je i istraživački novinar Stevan Dojčinović, koji je predstavio slučaj Šarića kao posebno ilustrativan. On je naveo da je Šarić stavljao depozite u Prvu banku, koja je u vlasništvu porodice Đukanović, što je direktna finansijska veza, ali postoje i mnoge druge stvari koje potvrđuju njihovu povezanost.
(Dijaspora.news/volimpodgoricu.me/dan.co.me)
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.