Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nizom sistemskih aktivnosti i mera unapređuje pristup i kvalitet obrazovanja učenika romske nacionalnosti.
Imajući u vidu činjenicu da je obrazovanje ključna karika koja donosi održivu socijalnu inkluziju i prekida krug siromaštava, Ministarstvo ulaže dodatne napore za razvoj romske zajednice, a time i društva u celini.
Društvene i lične dobiti od obrazovanja su velike, te je važno razumeti da je proces dugotrajan, ali da dugoročno daje najbolje rezultate u društvenoj inkluziji osetljivih društvenih grupa.
Kada govorimo o uzrocima lošeg obrazovnog statusa romske zajednice uvek govorimo o siromaštvu, diskriminaciju, nepodsticajnom okruženjem koji su ujedno uzroci odustajanja od obrazovanja u opštoj populaciji tokom osnovne škole i ranog napuštanja sistema prilikom prelaska iz osnovne u srednju školu.
Umesto da kao društvo i pojedinci dajemo podršku pripadnicima romske nacionalne manjine, mi ih reklo bi se, kao drupštvo odbacujemo.
Naime, jedna mlada Novosađanka otvoreno je diskriminisala mlade Rome, i to javno na Tviteru.
Naime, ona je saznala da je u jednoj školi upisano 14 dece Roma. I oštro osudila to. Ne slaže se sa tim, kako kaže, da su Romi “finansijski motivisani” da školuju decu kao i to da dobijaju po 6.000 dinara od države da ih opreme.
Posebno je naglasila to, da ta deca Roma:
Ne plaćaju knjige.
Ne plaćaju užinu.
Ne plaćaju boravak.
Ne plaćaju ekskurziju.
Na ovo javno komentrisanje ličnog nezadovoljstva, naišla je na brojne negativne komentare kao i na one koji su se složili sa tim.
– “Ja se bojim, ako tako nastave, možda do 2070. bude po jedno romsko dete u svakom odeljenju, A ŠTA ĆEMO ONDA?”
-” Brate ovde kod nas ih teraju da prose i ne upisuju ih u školu hodaju bosi zimi ako joj je to prihvatljivije nego ovo neka se upuca!”
(dijaspora.news/espresso.rs)
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.