Sukob između američke vlade i Rusije zbog navodnog uticaja na američke predsedničke izbore putem sajber-napada i objavljivanja imejlova obeležio je turbulentnu završnicu državničkog službovanja Baraka Obame. Amerika je nedavno proterala iz zemlje više ruskih državljana sa diplomatskim statusom i naredila zatvaranje dve ustanove pod kontrolom Rusije.
Ševčenko je u intervjuu za Forbs izjavila da je iznenađena i ljuta zbog mera američke vlade. Ona ističe da je kompanija zatvorena prošle godine i da nikada nije sarađivala s ruskim državnim službama. Prema njenim rečima, preduzeće je samo primalo informacije o ruskih hakerskim grupama i pretnjama od vojnog odeljenja zaduženog za sajber-odbranu, koje su korišćene prilikom pružanja saveta pojedinim klijentima.
Od 2003. do 2009. Ševčenko je radila u ruskoj kompaniji “Kasperski”, koja je razvila istoimeni antivirus program. Tamo se specijalizovala za razvoj rutkita, softvera koji napadačima omogućava privilegovan daljinski pristup računaru, zaobilaženje bezbednosnih prepreka i široku kontrolu. Posle toga je osnovala “Zorsecurity”.
Pored toga, napravila je program “Malwas”, koji omogućava napadaču da u tuđoj mreži brzo “skače” s jednog na drugi računar, zbog čega je njegovo otkrivanje otežano. Sajt “Defense one” tvrdi da je takva metoda korišćena i prilikom napada na imejl sistem američkog generalštaba 2015. godine. Hakerka, međutim, tvrdi da program, koji nikada nije ponuđen za javnu upotrebu, nije bio zamišljen u svrhu provaljivanja u tuđe program, već za obezbeđenje mreže putem probnih napada.
Takva taktika se, međutim, često koristi prilikom velikih sajber-napada. Istraga američke vlade, međutim, ne dovodi Ševčenkovu direktno u vezu sa slučajem, već se poziva na različite varijante malvera. Činjenica je da u objavljenom materijalu američke vlade nedostaju uverljive indicije i o saučesništvu kompanije “Zorsecurity” u hakovanju izbornog komiteta Demokratske stranke i imejl naloga rukovodstva partije. Uprkos tome, jedan vladin funkcioner je, navodno, jednom prilikom izjavio da ima dovoljno dokaza za pokretanje sudskog postupka.
Ševčenkova sebe doživljava kao žrtveno jagnje američke vlade i ocenjuje optužbe na njen račun kao “bolesne”. Na Tviteru je dala oduška svom gnevu. “Šta se stvarno dogodilo: anonimni saradnik američke finansijske službe pretraživao je pojam ‘sajber’ na internetu dok su analitičari bezbednosti bili na božićnim praznicima”, napisala je.
Ševčenko od ranije uživa veliki ugled među stručnjacima za bezbednost. Inicijativa “Zero Day” nagradila ju je za za otkriće dva nedostatka u “Majkrosoftovim” proizvodima, a američko ministarstvo za državnu bezbednost joj je svojevremeno dodelilo priznanje za pomoć u otkrivanju grešaka u važnom softveru kompanije “Schneider Electric”, koji se koristi u infrastrukturi za snabdevanje energijom.
Anonimni izvor iz Moskve rekao je za “Forbs” da lista američke vlade navodi na zaključak da tamo nemaju pojma ko stoji iza sajber-napada tokom izbora, a Robert Li, bivši pripadnik američke sajber-odbrane označio je objavljeni izveštaj kao “preuranjen”.
Neki izvori, međutim, optužuju Ševčenkovu. Jedan ruski haker je izjavio da je upoznat s tadašnjim aktivnostima njene kompanije i da ona nije samo radila za klijente iz krugova ruske vlade, već im je čak prodavala softvere za hakovanje. Da li to ima neke veze sa hakovanjem Demokratskog nacionalnog komiteta, ni on nije mogao da kaže.
U međuvremenu, Kremlj je zaoštrio ton prema SAD, ali je odustao od proterivanja američkih diplomata. Sukob je i izazvao tenzije i u SAD. Dok su visoki predstavnici Republikanske partije pozdravili Obamine mere i čak ih ocenili kao zakasnele, njihov partijski kolega i novoizabrani predsednik Donald Tramp pohvalio je Putina:
“Odličan Putinov potez. Nisam znao da je toliko inteligentan.”
Dijaspora.news/Blic
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.