Praznik Blage Marije koji se slavi 4. avgusta, kao i praznici još dvije svetiteljki koje se praznuju u avgustu – Ognjene Marije i Trnove Petke, nisu crvena slova, ali su poštovani u pravoslavlju, naročito među ženama.
Ovaj dan je zapravo spomen na Mariju Magdalenu. U svojoj mladosti je bila grešnica ali ju je Isus izbavio od grijehova. Kasnije je postala njegova učenica, pratila ga je i slušala njegove propovijedi. Nakon Hristovog vaskrsenja, ona je postala propovjednica i umrla mirno, u dubokoj starosti. Narod je slavi kao blaženu i njen dan naziva “blagim”.
Kao i na dane Ognjene Marije i Trnove Petke, na praznik Blage Marije domaćice treba da odmaraju. Narod vjeruje da nije dobro bilo šta raditi u kući ili na polju, da se svetica ne bi uvrijedila.
Sa druge strane, vjeruje da dobre i poštene žene, koje žive ispravnim i bogougodnim životima, uvijek, imaju zaštitu ove Blage Marije. Narod vjeruje da, ako na njen praznik, žene odu u crkvu, pomole joj se i zapale svijeću, mogu tražiti ispunjenje jedne želje i svetiteljka ih svakako neće odbiti.
Blaga Marija je, po narodnom vjerovanju, sestra Svetog Ilije Gromovnika. Zato su moguće vremenske nepogode, grmljavina i grad jer to “brat i sestra razgovaraju”.
Običaj farbanja uskršnjih jaja u crveno prema nekim legendama potiče upravo od ove svetiteljke. Naime, nakon Isusove smrti i vaskrsnuća, Marija Magdalena je otišla u Rim gdje je po priči posjetila cara Tiberija kome je darovala crveno bojeno jaje i pozdravila ga riječima: “Hristos vaskrse!” Ona je onda pred carem optužila Pontija Pilata, rimskog prokuratora u Judeji, da je nepravedno osudio Isusa Hrista. Pilat je potom iz Jerusalima premješten u Galiju.
(dijaspora.news/volimpodgoricu.me)
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.