U utorak je svet potesla vest o pogibiji najmanje 35 ljudi nakon što se srušio most na autoputu u blizini Đenove. Dok spasioci i dalje tragaju za žrtvama, na društvenim mrežama se povela polemika oko toga da li je ova tragedija mogla da se spreči, a čitaoci iz Crne Gore podelili su fotografije jednog njihovog mosta koji je u katastrofalnom stanju i pitaju se da li i njih čeka “druga Đenova”?
Najmaje 35 ljudi, među kojima ima troje dece, poginulo je kada se srušio most Morandi kod Đenove nakon udara groma. Desetak automobila, koji su bili na mostu u trenutku nesreće, survalo se u provaliju, zajedno sa delovima konstrukcije.
Spasioci i dalje tragaju za žrtvama, strahuje se da ovo nije konačan broj poginulih, a mnogi su tragediju nazvali “apokaliptičnom”.
Na društvenim mrežama i dalje se dele fotografije užasne nesreće, a čitaoci iz Crne Gore upozorili su na katastrofalno stanje jednog njihovog mosta.
U pitanju je most Ujtin potok koji se nalazi na magistrali Bar-Ulcinj. Fotografije ovog mosta objavljene su na Fejsbuk stranici “Podgorički vremeplov”.
Na njima se vidi da je most napukao. U pitanju je sporni vijadukt kod naselja Dobre Vode, a pukotina se vidi na spoljnjem delu mosta.
Nakon tragedije u Đenovi, čitaoci su zabrinuti da bi i ovaj most mogao da se sruši.
– Kad padne onda će ga popravljati, a možda neće ni tada, užas – napisala je jedna korisnica na Fejsbuku.
Sudeći prema komentarima čitalaca, most je u ovakvom stanju poslednjih desetak godine.
– Čim drmne neki jači zemljotres, biće gore nego u Đenovi – napisao je jedan zabrinuti Crnogorac.
Most Ujtin potok jedan je od najvećih mostova na magistralnom putu Bar-Ulcinj i svakodnevno preko njega prolaze stotine automobila, a tokom letnje sezone taj broj je povećan.
Most u konstruktivnom smislu predstavlja kontinualni nosač preko 5 polja. Ukupne dužine je 150 m sa dve saobraćajne trake i pešačkim trakama i u blagoj krivini sa poprečnim i podužnim nagibom.
Nadležni su u više navrata objašnjavali da bezbednost saobraćaja nije ugrožena, jer se pukotine nalaze na spoljnem delu i ne utiču na konstrukciju mosta, a stručnjaci objašnjavali da se radi o tzv. “Gerberovom zglobu”, odnosno nosaču koji je ugrađen u most kako bi se izbeglo njegovo savijanje, pisalo je ranije Barinfo.me.
– Na oko pet metara od trećeg oslonca most je dilatiran (razdvojen), što laičkoj javnosti daje pogrešnu sliku u pogledu njegove stabilnosti. Na osnovu vizuelnog pregleda može se konstatovati da na mostu postoje manja oštećenja koja je neophodno sanirati, ali trenutno apsolutno ne predstavljaju opasnost po stabilnost mostovske konstrukcije i saobraćaja na njemu – saopštilo je Ministarstvo saobraćaja i pomorstva u aprilu prošle godine.
(dijaspora.news/telegraf.rs)
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.