Ispitivanje je pokazalo da su građani zemalja bivše Jugoslavije u većoj meri spremni na odlazak iz matične zemlje nego ispitanici iz drugih zemalja, stoji u istraživanju portala MojPosao.
Istraživanje je provedeno u 11 zemalja Evrope (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija, Srbija, Letonija, Mađarska, Litvanija, Estonija, Poljska, Češka i Slovačka), a u istraživanju je učestvovalo ukupno 35 000 ispitanika.
Na iseljenje iz svoje zemlje najspremniji su ispitanici iz Srbije (82 odsto) i BiH (79 odsto), dok su u najmanjoj meri na preseljenje spremni ispitanici iz baltičkih zemalja – Estonije i Latvije po 62 odsto i Litvanije (64 odsto).
Više od polovine ispitanih iz BiH, ali i više od 40 odsto ispitanih iz Hrvatske i iz Srbije spremni su da odu iz zemlje ukoliko dobiju bilo kakav posao u inostranstvu. U drugim zemljama taj procenat je manji, pa bi 25 odsto Estonaca, 27 odsto Poljaka ili 32 odsto Litvanaca i Letonaca pristalo na bilo kakav posao u inostranstvu.
Muškarci su u većoj meri spremiji na odlazak (81 odsto), nego žene (73 odsto). Čak 80 odsto ispitanika mlađih od 25 godina spremno je da ode iz matične države, a slede ih oni od 25 do 34 godine (79 odsto). Ispitanici stariji od 55 godina u najmanjoj meri su spremni na preseljenje (58 odsto).
Ipak, ima i onih koji ne žele da napuste svoju domovinu. Njih odbija dugotrajna odvojenost od porodice i prijatelja. Takođe, komunikacija na stranom jeziku predstavlja prepreku za četvrtinu ispitanika, a petinu brine „što bi u tim zemljama bili stranci“. Petina smatra da se ne bi snašla u novom okruženju, a ispitanike najmanje brine zdravstvena nega u inostranstvu.
(Dijaspora.news/Avaz.ba)
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.