All for Joomla All for Webmasters
Aktuelno

Evo šta stranci koji žele da žive u Beču moraju znati!

Prestonica Austrije se brzo širi, za deset godina doseli se 250.000 ljudi, kaže potpredsednik Privredne komore Beča, Hans Arsenović.

Kako onda sve smestiti? Posebno ako se u obzir uzme činjenica da su stanovi u Beču prilično skupi.

“Ono što država radi jeste da daje subvencije, niže kamate… Ali opet najveći deo plate ode na to. S druge strane, ovde se ljudi pre okrenu kupovini stana, nego štednji u banci”, kaže on.

Da bi neko imao više mogućnosti da dobije stan, država je obavezala i investitore da deo stanova ustupe gradu. Tako Beč u svom vlasništvu trenutno ima 250.000 stanova.

Prema Aresenovićevim rečima, kada se gradi neki veći stambeni objekat, jedna trećina stanova ide gradu, kasnije te stanove grad daje u zakup.

“Cilj je da se ne stvara nikakav geto, tako svako dobija priliku da kupi stan i u elitnom delu grada, po povoljnijoj ceni, jer grad pomaže, a i Privredna komora”, kaže on i dodaje da je to jedan od razloga zašto nema velikih socijalnih razllika u gradu.

Kvadrat stana se kreće od 4 do 5.000 evra, u zavisnosti od dela grada. Iznajmljivanje s druge strane, košta 10 evra po metru kvadratnom.

A na pitanje koliko je Srbima potrebno da se skuće tamo, kaže:

“Prvo je potrebno dve godine boravka ovde da biste uopšte mogli da razmišljate o stanu”, kaže Arsenović.
Austrijska domaćinstva, prema statističkim podacima, žive prosečno na 100 kvadratnih metara. Kada je reč o stanovima u vlasništvu, ovaj prosek iznosi 84 metara kvadratna, dok u kućama u privatnom vlasništvu to je slučaj sa 140 metara kvadratnih i kod opštinskih stanova sa 61 metar kvadratni.

(B92)

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

IZDVAJAMO

To Top