Изложба слика познате ликовне уметнице и песникиње Љубинке Шибе Фимић “Српски јунаци Косовске битке, владари вечности” отворена је у Центру лепих уметности “Гварнериус”. Уметница је имала више од 50 самосталних изложби у Србији, Пољској, Русији, Куби, Кини, Немачкој и на Кипру.
Изложбу је отворио академик, историчар и публициста Јован Деретић. Посетиоци имају прилику да погледају изложбу пастела и уља на платну са националном тематиком, који дочаравају ликове и тренутке судбоносне битке за српски народ и који представљају ауторкин омаж не само прошлости, већ и садашњости, стоји у саопштењу Гварнериуса.
Љубинка Шиба Фимић рођена је 1944. у Новом Селу, код Врњачке Бање.
Прву изложбу имала је 1987. године, а до данас је приредила више од 50 самосталних изложби у Србији, Пољској, Русији, Куби, Кини, Немачкој и на Кипру.
Издваја поставку Пут за Хавану, посвећена револуционарима Че Гевари и Фиделу Кастру, која је после Београда представљена и у Хавани, у којој се и данас налази, а ауторка је тим поводом била и госсцха породице Ернеста Че Геваре.
Велики успех је доживела са изложбом слика Кина, која је представљена у граду Вухану (провинција Хубеј, Кина) и коју је до сада видело више од 40 000 посетилаца, а остала је део трајне поставке тог музеја.
Изложба Дозивање из Анголе је промовисана управо у Гварнериусу, у оквиру обележавања дана културе Анголе, а обишла је све земље са португалског говорног подручја.
Поставка посвећена Путину, истовремено је била и дар председнику Русије, који је, дирнут овим гестом, ауторки и лично захвалио, стоји у саопштењу.
О Шиби Фимић се пише као о “необичној ауторки, са препознатљивом игром боја”, а њен стил је дефинисан као “импресионизам који додирује најдуготрајнији облик стваралаштва- реализам.”
“Сликати за мене значи живети и опстајати, јер када сликам имам осећај да излазим из “опсаде” која влада светом, која обесмишљава духовно стање свести, потцењујући моралне вредности”, каже Љубинка Шиба Фимић.
Посетиоци могу погледати изложбу у “Гварнериусу” до 31. јануара.
Dijaspora.news/RTS/Tanjug
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.